Hišo je krasila streha iz zelenja

Nekoč so imele hiše skoraj enake strehe, ki so bile v večini dvokapnice. Danes pa je streha ogledalo hiše in lahko vidimo različne strehe vseh barv in oblik. Mi smo se odločili, da bo streha na naši hiši iz naravnega zelenja. V bistvu je to zelena streha, ki omogoča intenzivno zazelenitev. Narejena je na ravni podlagi in na njej raste trava. Prednost te strehe je v tem, da je poleti hiša bolj hladna, ker deluje kot izolacija. Lahko bi dali več substrata, da bi lahko na strehi posadili grmovnice. Vendar smo se zaradi lažjega načina vzdrževanja odločili za trideset centimetrov substrata, na katerem je bila posajena trava. Pri tem je bilo potrebno travo kositi, tako da je bila streha ves čas vzdževana.

Prednost zelene strehe je bila tudi v tem, da je vremenske razmere, kot je toča niso mogle poškodovati. Zelenje deluje tudi kot izolacija in je pozimi zato manj porabe energije in poleti bolj hladno v hiši. Zelena streha prispeva tudi k boljšim podnebnim razmeram. Čeprav je s streho, na kateri raste zelenje potrebno veliko več vzdrževanja, smo se vseeno odločili za njo. Meni je bila hiša, ki je imela streho z zelenjem veliko lepša kot ostale kritine in tudi hiša je dobila lepši estetski videz. V sušnem obdobju je potrebno površino tudi zalivati ali pa namestiti ustrezen namakalni sistem. Pri večjem deževju pa je potrebno urediti odvajalni sistem vode, da lahko voda odteka.

Teža, ki jo ima ozelenitev na strehi je zelo različna. Če imamo masivno kontrukcijo, si lahko privoščimo težjo plast zemlje. Pri lažji konstrukciji pa je plast zemlje ožja. Potem mora biti urejena tudi hidroizolacija in toplotna izolacija, ki jo streha iz zelenja zahteva. Veliko ljudi se odloča, da je zazelenitev narejena na nadstreških, kjer je spodaj stabilna težka konstrukcija. Po takšni strehi lahko hodimo in imam urejen tudi svoj kotiček za počivanje, ki nam ga lahko nudi streha iz zelenja, trave in grmovnic.